LUCIAN IFRIM

A absolvit în 1994 Academia de Teatru şi Film, Bucureşti, clasa Grigore Gonța.

Data nașterii - 10 august 1969

Curriculum vitae

  • Dumaine, poliţistul Bont, Alexandru cel Mare, MesagerulZadarnicele chinuri ale dragostei de William Shakespeare, regia Andrei Şerban (2019)
  • Lord Stanley, un ucigaş, un cetăţean, fantoma lui Henric al VI-leaRichard al III-lea de William Shakespeare, regia Andrei Şerban (2019)
  • GooperPisica pe acoperişul fierbinte de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu (2019)
  • BillPe lacul auriu de Ernest Thompson, regia Dinu Cernescu (2017)
  • VidopleasovÎnsemnările unui necunoscut după F.M. Dostoievski, regia Alexandru Darie (2011)
  • Cetăţeanul turmentatO scrisoare pierdută de I.L. Caragiale, regia Doru Ana (2008)
  • Povestitor, hotar, fântâna, şopârlaTinereţe fără bătrâneţe şi viaţă fără de moarte de Eduard Covali, regia Nona Ciobanu (1992) [premiul pentru Cel mai bun Spectacol la Festivalul de la Costineşti – 1993; spectacol preluat de Teatrul Bulandra în stagiunea 1992/1993]
  • Motanul ŞahMagie într-un pahar cu apă de Ivona Boitan, regia Ivona Boitan, Teatrul de pe Lipscani (2015)
  • MarcelMoartea pentru patrie de Mihai Ignat, regia Alexandru Maftei, Teatrul de Artă (2015)
  • VizitatorulTheatre sans animaux – piesa Musée de Jean Michel Ribes, regia Cornel Todea (2005)
  • Harap AlbHarap Alb după Ion Creangă, dramatizarea şi regia Cornel Todea (2005)
  • ŢesătorulHainele cele noi ale regelui după H.Ch. Andresen şi Evghenii Şvarţ, regia Beres Laszlo (2003)
  • VânătorulDe-aş fi Scufiţa Roşie de Ioan Gârmacea, regia Sorana-Coroamă Stanca (2002)
  • Cetăţean, Precupeţ, Ghiţă Ţârcădău, Cetăţean turmentat, ElevVoi scandal cu orice preţ de Ioan Gârmacea, regia Cornel Todea (2001)
  • Peter MunkInimă Rece după Wilhelm Hauff, regia Sorana-Coroamă Stanca (2000)
  • DarioPălăria cu surprize, regia Cornel Todea (2000)
  • Focul, Căpetenia fericirilorPasărea albastră de Angela Meyer, regia Adriana Pereş (2000)
  • Maestrul Anatol DuveFarsa celui care a luat de nevastă o femeie mută, regia Cornel Todea (1999)
  • Thebald, L’Agnelet ciobanu’Farsa Jupânului Pathelin, regia Cornel Todea (1999)
  • Talpă latăPrinţ şi cerşetor de Constantin Dicu, regia Constantin Dicu (1999)
  • Dănilă PrepeleacDănilă Prepeleac de Eugen Apostol, regia Boris Petroff (1998)
  • JacquinotFarsa hârdăului, regia Cornel Todea (1998)
  • MogPeripeţiile vrăjitoarei Meg de David Wood, regia Elliot Swift şi Cornel Todea (1997)
  • BenMicul Lord de Frances Hodgson Barnett, regia Constantin Dicu (1997)
  • LeandroRegele cerb de Carlo Gozzi, regia Florentina Enache (1996)
  • GreieraşulPinocchio de Carlo Goldoni, regia Cornel Todea (1995)
  • Nepotul lui ScroogeNoapte Sfântă de Silvia Kerim şi Cristian Munteanu, regia Cristian Munteanu (1995)
  • Bartholomeus IIIL’Impromptu de L’Alma de Eugen Ionesco, regia Cornel Todea (1995)
  • Dragonul IIDragonul de Evghenii Şvarţ, regia Gelu Colceag (1995)
  • FerdinandFurtuna de William Shakespeare, regia Cornel Todea (1994)
  • Prinţul, MincinosulAlbă ca zăpada şi cei şapte pitici dramatizare de Eugen Apostol, regia Cornel Todea (1994)
  • Fratele mijlociuMotanul încălţat de Charles Perrault, regia Ion Ardeal Ieremia (1994)
  • TrufaldinoDragostea celor trei portocale de Carlo Gozzi, regia Nona Ciobanu (1993) [premiul pentru Debut acordat regizorului la Festivalul I.L. Caragiale – 1994; premiul UNITER pentru Regie – 1995; premiul pentru Regie la Festivalul de la Satu-Mare – 1995; spectacol preluat de Teatrul Mic în stagiunea 1993/1994]
  • DebutO trilogie antică, regia Andrei Şerban, Teatrul Naţional Bucureşti (1990–1991)
  • Cristi – Urma, regia Dorian Boguţă (2019)
  • Ecologistul – Meda sau partea nu prea fericită a lucrurilor, regia Emanuel Pârvu (2017)
  • Tata Dorneanu – Un pas în urma Serafimilor, regia Daniel Sandu (2017)
  • Marinică Charleston, regia Andrei Creţulescu (2017)
  • Inginerul Vara s-a sfârşit, regia Radu Potcoavă (2017)
  • Tudor Maligan – Aniversarea, regia Dan Chişu (2017) [nominalizare la Premiul GOPO pentru Cel mai bun actor în rol secundar – 2017]
  • Albu Marian – Fotografii de familie, regia Cristian Mungiu (2016)
  • Directorul de teatru – 6,9 pe scara Richter, regia Nae Caranfil (2016)
  • Lucian – America, venim!, regia Răzvan Savescu (2014)
  • Marinescu – Quod Erat Demonstrandum, regia Andrei Gruzsniczki (2014)
  • Lucian – Ho ho ho 2: O loterie de familie, regia Jesus Del Cerro (2012)
  • Taximetrist – S-a furat mireasa, regia Jesus Del Cerro (2011)
  • Grigore (contabil) – Naşa, regia Virgil Nicolaescu (2011)
  • Gostatist – Amintiri din Epoca de Aur, regia Cristian Mungiu (2009)
  • Vameş – Schimb valutar, regia Nicolae Mărgineanu (2007)
  • Revoluţionar TVR – Hârtia va fi albastră, regia Radu Munteanu (2006)
  • Virgil – Camera ascunsă, regia Bogdan Dumitrescu (2004)
  • Psihopatul Ruznici – Examen, regia Titus Munteanu (2003) [premiile UCIN pentru Regie şi Montaj – 2004]
  • Tatăl Biancăi – Noro, regia Radu Gabrea (2002)
  • Mecanic auto – Asfalt Tango, regia Nae Caranfil (1997)
  • Filip – Pipa, sexul şi omleta, regia Ana-Maria Comănescu (2016)
  • Marcel – Cai putere, regia Daniel Sandu (2014)
  • Paznic 2 – Şase peşti mari, regia Ştefan Constantinescu (2012)
  • Mihai – Fotografii de familie, regia Andrei Cohn (2012)
  • Boxer – Challenge Day, regia Napoleon Helmis (2004)
  • Paul – Umbre, sezonul 3, serial HBO (2019)
  • Lucian Ifrim – Las Fierbinţi, sezonul 7, ep. 9-10 (2015)
  • Virgil – Rămâi cu mine, serial HBO (2013)
  • Mihai – Tanti Florica, sezonul 1-2 (2012–2013)
  • Horaţiu Ghiu – Moştenirea, serial TV (2010–2011)
  • Harry – Îngeraşii, serial TV (2008–2009)
  • Nicola – Amantul d-nei Dracula, regia Constantin Dicu (2005)
  • Degeaba – Întâlnire de basm, emisiune TV pentru copii (2003)
  • Securist – Adio Europa, regia Tudor Mărăscu (2003)
  • Comisionarul – Totul e un joc, de Paul Ioachim, regia Cornel Todea (1997) [Premiul UNITER pentru Cea mai bună piesă TV]
  • Premiul de Excelenţă “Stelele Oraşului Bucureşti” (2004)
  • Premiul Special UNITER pentru Teatru de Copii (2006)