ANDREEA BIBIRI

A absolvit în 1996 Academia de Teatru şi Film, Bucureşti, clasa prof. Alexandru Repan.

Data nașterii - 3 mai 1975

Curriculum vitae

  • Lady Macbeth Macbeth de William Shakespeare, regia Michal Dočekal (2016)
  • MamaÎngropaţi-mă pe după plintă după Pavel Sanaev, regia Yuri Kordonsky (2011)
  • EdgarRegele Lear de William Shakespeare, regia Andrei Şerban (2008)
  • FridaHenric al IV-lea de Luigi Pirandello, regia Liviu Ciulei (2005)
  • Fiica vitregă Şase personaje în căutarea unui autor de Luigi Pirandello, regia Liviu Ciulei (2005)
  • Agafia TihonovnaCăsătoria de N.V. Gogol, regia Yuri Kordonsky (2003)
  • SoniaUnchiul Vanea de A.P. Cehov, regia Yuri Kordonsky (2001) [nominalizare la Premiul UNITER pentru Cea mai bună actriţă în rol principal]
  • Principesa Adelma Turandot de Carlo Gozzi, regia Cătălina Buzoianu (2000)
  • GonerilRegele Lear de William Shakespeare, regia Dragos Galgoţiu (1999)
  • Tânăra D'Holbach Libertinul de E.E. Schmitt, regia Alexandru Tocilescu (1998)
  • ElevaLecţia de Eugene Ionesco, regia Vlad Massaci (1996)
  • Ea şi numai ea de Andrei Ivanov, regia Alexandru Mâzgăreanu, Teatrul Act (2020)
  • O relaţie deschisă de Dario Fo şi Franca Rame, regia Ana Ioana Macaria (2018)
  • O femeie singură de Dario Fo şi Franca Rame, regia Daniel Grigore Simion, Teatrul de Artă (2016) [Premiul pentru Cea mai bună interpretare feminină la Festivalul Naţional de Comedie de la Galaţi – 2017; invitat la Rehearsal for Truth Festival, New York – 2019, selecţionat la Festivalul Naţional de Teatru – 2017]
  • Trupa de teatru Comedy Show (2014–2016)
  • Cremă de zahăr ars de Edward Albee, regia Iris Spiridon, Godot Café (2014)
  • JozetteMoş Crăciune o jigodie, regia Andreea Bibiri, Godot Café (2013)
  • Lorna, Kate, Kay, Liza Shot, regia Andreea Bibiri, Godot Café (2012)
  • VictorNoi 4 de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac, Teatrul Luni de la Green Hours (2011)
  • Lisa Undo de Friedrick Stroppel, regia Radu Apostol, Teatrul Luni de la Green Hours (2009)
  • OlgaMoscova–Atena de Evdokimos Tsolakidis, regia Adriana Zaharia, Teatrul Luni de la Green Hours (2008)
  • MashaConcrets de Vladimir Sorokin, regia Alexandru Mihăescu, Teatrul Luni de la Green Hours (2008)
  • Grace Purificare de Sarah Kane, regia Andrei Şerban, Teatrul Naţional Cluj (2006) [Premiul UNITER pentru Cea mai bună actriţă în rol principal]
  • Nina Zarecinaia Pescăruşul de A.P. Cehov, regia Andrei Şerban, Teatrul Radu Stanca, Sibiu (2006)
  • JennyForma lucrurilor de Neil La Bute, regia Vlad Massaci, Teatrul Act (2005) [Premiul UNITER pentru Cea mai buna actriţă în rol secundar]
  • BettyPreludiu prelungit de Friedrick Stroppel, regia Alexandru Berceanu, Teatrul Luni de la Green Hours (2003)
  • SandyZi că-i bine de Will Calhoun, regia Florin Piersic Jr., Teatrul Luni de la Green Hours (2001) [nominalizare la premiul UNITER pentru Cea mai bună actriţă în rol principal]
  • CTrei femei înalte de Edward Albee, regia Vlad Massaci, Teatrul de Comedie (1997)
  • AnaDespre oameni si melci, regiaTudor Giurgiu (2012)
  • Offset, regia Didi Danqart (2006)
  • IoanaŞi totul era nimic, regia Cristina Nichituş (2005)
  • CorinaDamen Tango, regia Dinu Tănase (2003)
  • IrinaNick & Flo, regia Lucian Pintilie (2003)
  • Secretara de platouStat de fapt, regia Stere Gulea (1996)
  • EmiliaMangaliţa, regia George Dogaru (2019–2020)
  • RuxandraÎn derivă (2010–2012)
  • Doctori de mame (2009)
  • SilviaDaria iubirea mea (2007)
  • Răzbunarea, regia Adrian Sitaru (2006)
  • Iubire cu pumnul, regia Ana Mărgineanu (2006)
  • Eva AntalÎn familie (2003)