CĂTĂLIN BABLIUC

A absolvit în 2005 Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică "I.L. Caragiale" Bucureşti, clasa prof. univ. dr. Gelu Colceag.

Data nașterii - 29 martie 1983

Curriculum vitae

  • Tărtăcuţă – Zadarnicele chinuri ale dragostei de William Shakespeare, regia Andrei Şerban (2019)
  • Ducele de Buckingham – Richard al III-lea de William Shakespeare, regia Andrei Şerban (2019)
  • Albert, Ştefan Kadar – Car(o)usel după Ferenc Molnár, regia Andrei Şerban (2015)
  • Sun – Omul cel bun din Seciuan de Bertolt Brecht, regia Andrei Şerban (2014)
  • Ivan, Buckingham, Bărbat 2 – Richard al III-lea se interzice de Matei Vişniec, regia Cătălina Buzoianu (2006)
  • Tatăl de August Strindberg, regia Cătălina Buzoianu (2004)
  • Sex, Drugs and Rock and Roll, part. II, regia Marcel Top, Teatrul Arca (2005)
  • Edmond, regia Marcel Top, Teatrul de Comedie (2005)
  • Cum gândeşte Amy, de David Hare, regia Cătălina Buzoianu, Teatrul Mic (2005)
  • Culori de Ştefan Peca, regia Diana Iliescu, Teatrul Foarte Mic
  • Breaking Up, regia Alexandra Ioniţă şi Cătălin Babliuc, Teatrul Green Hours
  • Nils’s fucked up day, regia Ştefan Peca, Teatrul Green Hours
  • Dactilograful, regia Vlad Cepoi, Teatrul Arca
  • Comedia erorilor, regia Luiza Dănceanu, Teatrul Tony Bulandra, Târgovişte
  • Paparazzi, regia Eva Patko, Teatrul Tony Bulandra, Târgovişte
  • Unchiul Vanea, regia Sorin Militaru, Teatrul Tony Bulandra, Târgovişte
  • 10 negri mititei, regia Eugen Gyemant, Teatrul Tony Bulandra, Târgovişte
  • Un cuplu ciudat, regia Doina Antohi, Teatrul Godot
  • Acţiunea se petrece la conacul moşiei, regia Sorin Militaru, Teatrul Godot
  • Bullets over Lipscani, regia Eugen Gyemant, Teatrul Godot
  • Some night show, regia Ion Puican, Teatrul de pe Lipscani
  • 7 dintr-o lovitură, regia Lia Bugnar, Teatrul Godot
  • Viţelul de aur, regia Eugen Gyemant, ARCUB
  • 2 liniuţe, regia Lia Bugnar, Teatrul Godot
  • Peretele, regia Lia Bugnar, Teatrul Metropolis
  • Fazanul, regia Alexandru Mâzgăreanu, Teatrul Nottara
  • Box Fm, regia Radu Iacoban, Teatrul Godot
  • Cum se face, regia Octavian Strunilă
  • After Hours, regia Radu Iacoban, Teatrul Naţional Bucureşti
  • Panică la Operă, regia Răzvan Săvescu
  • Omul Pernă, regia Eugen Gyemant, Teatrul Act
  • Soldatul de ciocolată, regia Andrei Şerban, Teatrul Odeon
  • Reguli de viaţă, regia Ioana Petre, Teatrul de Comedie
  • Procesul caprei cu un ied, regia Radu Iacoban, Teatrul Metopolis
  • Cum să distrugi o piesă, regia George Dogaru, Teatrul de Comedie
  • Gunpowder. Treason and Plot, regia Gillies Mckennon (serial TV)
  • Sex Traffic, regia David Yeates
  • A logic, regia Florin Chevorchian
  • One in the chamber, regia William Kaufman
  • Portretul luptătorului la tinereţe, regia Constantin Popescu