MANUELA CIUCUR

A absolvit în 1987 Institutul de Arte Teatrale şi Cinematografice, Bucureşti, profesori Ion Cojar, Adriana Popovici și Mihai Mălaimare.

Data nașterii - 26 februarie 1963

Curriculum vitae

  • Joanna McNeil – Treapta a noua de Tom Ziegler, regia Anca Maria Colţeanu (2018)
  • Gina Ekdal – Raţa sălbatică de Henrik Ibsen, regia Peter Kerek (2015)
  • Zeu 2 şi Doamna Shin – Omul cel bun din Seciuan de Bertolt Brecht, regia Andrei Şerban (2014)
  • AlbanyLear de William Shakespeare, regia Andrei Şerban (2012)
  • Domnişoara Prepelitina Ana Nilovna – Însemnările unui necunoscut după F.M. Dostoievski, regia Alexandru Darie (2011)
  • Zinaida Savişna – Ivanov de A.P.Cehov, regia Andrei Şerban (2011)
  • The Line. Oraşul, încotro? scenariu Oana Turbatu, regia Alexandru Darie, Teatrul Bulandra (2010)
  • Doamna Perrichon – Voiajul domnului Perrichon de Eugène Labiche (2010)
  • Clienta – Scent of a Woman după blogul Abjectul, regia Daniel Popa (2008)
  • Orfeu şi Euridice de Adrian Enescu, regia Alexandru Darie (2008)
  • Armandine – Mamouret de Jean Sarment, regia Dinu Cernescu (2006)
  • Leontine – Triumful dragostei de Marivaux, regia Alexandru Darie (2005)
  • Contesa – Petru de Vlad Zografi, regia Cătălina Buzoianu (1998)
  • Lucile Desmoulins – 1794 după Camil Petrescu, G. Buchner şi Peter Weiss, regia Alexandru Darie (1997)
  • Dna Black şi Dna White Black and White de Keith Waterhouse şi Willis Hall, regia Florian Pittiş (1997)
  • Irina – Trei surori de A.P.Cehov, regia Alexandru Darie (1995)
  • Portia – Julius Caesar de William Shakespeare, regia Alexandru Darie (1995)
  • Cassandra – Suită de crime şi blesteme după Euripide, regia Alexandru Dabija (1994)
  • Dorcas – Poveste de iarnă de William Shakespeare, regia Alexandru darie (1994)
  • Ismena – Antigona de Sofocle, regia Alexandru Tocilescu (1993)
  • Barbara – Mephisto de Horia Gârbea, regia Alexandru Darie (1992)
  • Hermia – Visul unei nopţi de vară de William Shakespeare, regia Liviu Ciulei (1991)
  • Thea - Deșteptarea primăverii, regia Liviu Ciulei (1991)
  • Agnes – Răzbunarea lui Cupidon de labiche, regia Ion Lucian (1990)
  • Marcela – Câinele grădinarului de Lope de Vega, regia Florian Pittiş (1987)
  • Mara-Mara – Uriaşii munţilor de Pirandello, regia Cătălina Buzoianu (1986)
  • Domniţa Arina – Io, Mircea Voievod de Dan Tărchilă, regia Alexandru Tocilescu (1985)
  • Edith Reguli de viaţă de Sam Holcroft, regia Ioana Petre, Teatrul de Comedie (2017)
  • Doamna Gabor – Deşteptarea primăverii de F. Wedekind, regia Eugen Gyemant, Teatrul Mic (2008)
  • Dolly Parton – Nu se ştie niciodată de G.B. Shaw, regia Mihai Berechet, Teatrul Naţional (1984)
  • Decebal – Titanic Vals de T.Muşatescu, regia Mihai Berechet, Teatrul Naţional (1983)
  • Orfelina – Ca frunza dudului din rai de D.R. Popescu, regia Cătălina Buzoianu, Teatrul Mic (1982)
  • Miki – Călătorie în doi de I.D. Şerban, regia Olimpia Arghir, Teatrul Nottara (1982)
  • Dana -Ancheta asupra unui tânăr care nu a făcut nimic de A. Dohotaru, regia Dem Rădulescu, Studioul de Teatru Casandra
  • Efimita - Capul de rățoi de G. Ciprian, regia Mihai C. Ranin, Studioul de Teatru Casandra
  • Elmire - Tartuffe de Moliere, regia Laurian Oniga, Studioul de Teatru Casandra
  • Dana - Drum spre adevăr de C. Munteanu, regia Adriana Popovici, Studioul de Teatru Casandra
  • Roinita - Miorița de V. Anania, regia M. Mălaimare, Studioul de Teatru Casandra
  • Mos Ganju - Baba Harca de V. Alecsandri, regia M. Mălaimare, Studioul de Teatru Casandra
  • Sister Christian – The Nun, regia Corin Hardy (2018)
  • Psihologul – Valea mută, regia Marian Crişan (2016)
  • Frau Rodica - Toni Erdmann, regia Maren Ade (2016)
  • Luiza – Love by design, regia Michael Damian (2014)
  • Detaşamentul orb, regia Vlad Feneşan (2014)
  • Lecţii de viaţă (2014)
  • Marcela – Fetele lu’ Dom Profesor, regia Mihai Brătilă (2011)
  • Dorina Atanasiu – Pariu cu viaţa, regia Iura Luncaşu (2011)
  • Violeta – Războiul sexelor, regia Peter Kerek şi Vladimir Anton (2006)
  • Aneta Apostol – Iubire ca-n filme, regia Iura Luncaşu şi Bogdan Dumitrescu (2006)
  • Johnny Mum – Johnny Misto, regia Jeff Burr (1997)
  • Prostituata – O vară de neuitat, regia Lucian Pintilie (1994)
  • Secretara – Balanţa, regia Lucian Pintilie (1992)
  • Dana – Nelu, regia Dorin Mircea Doroftei (1988)
  • Mia – Secretul lui Nemesis, regia Geo Saizescu (1987)
  • Anda – Clipa de răgaz, regia Şerban Creangă (1986)
  • Iuliana – Ziua Z, regia Sergiu Nicolaescu (1985)
  • Soţia – Pas în doi, regia Dan Piţa (1985)
  • Corina – Salutări de la Agigea, regia Cornel Diaconu (1984)
  • Idolul şi Ion Anapoda de G.M.Zamfirescu, regia Constantin Dicu (TVR)
  • Căsnicia nu-i o joacă, regia Olimpia Arghir (TVR)
  • Când vine barza de Andre Roussin, regia Constantin Dicu (TVR)
  • Boală incompatibilă de Tudor Popescu, regia Constantin Dicu (TVR)
  • Scene din viaţa Mariei, regia Constantin Dicu (TVR)
  • Ciocârlia de Jean Anouilh, regia Constantin Dicu (TVR)
  • Astă seară se improvizează de Pirandello, regia Eugen Todoran (TVR)
  • Nunta lui Figaro de Beaumarchais, regia Constantin Dicu (TVR)
  • Noaptea marilor speranţe de Tudor Popescu, regia Domniţa Munteanu (TVR)

Premiul UNITER (2009)