MIHAI CONSTANTIN

A absolvit Institutul de Arta Teatrala si Cinematografica in 1989 la Clasa dnei Profesor Sanda Manu.

Data nașterii - 30 septembrie 1964

Curriculum vitae

Rostanev – “Însemnările unui necunoscut” de Feodor Dostoievski, regia Alexandru Darie, 2011

Tatăl – “Elizaveta Bam” de Daniil Harms, opera bufă de Irinel Anghel, regia Alexandru Tocilescu, 2006

Oblomov – “Oblomov” de Ivan Aleksandrovici Goncearov, regia Alexandru Tocilescu, 2003

Groparul – “Hamlet” de William Shakespeare, regia Liviu Ciulei, 2000

Kent – “Regele Lear” de William Shakespeare, regia Dragoş Galgoţiu

Ivan Semionovici Şaliapin – “Petru” de Vlad Zografi, regia Cătălina Buzoianu, 1998

Timothy Black – “Black & White” de Keith Waterhouse & Willis Hall, regia Florian Pittiş, 1998

Woyzeck – “Woyzeck” de Georg Büchner, regia Tompa Gabor, 1995

Cor – “Antigona” de Sofocle, regia Alexandru Tocilescu, 1993

Solionîi – “Trei surori” de A. P. Cehov, regia Alexandru Darie, 1995

Leontes – “Poveste de iarnă” de William Shakespeare, regia Alexandru Darie, 1994

Otto Ulrichs – “Mephisto” de Horia Gârbea după Klaus Mann, regia Alexandru Darie, 1993

Andrej – “Forma mesei” de David Edgar, regia Ion Caramitru, 1991

Hanschen Rillow, Portarul – “Deşteptarea primăverii” de Frank Wedekind, regia Liviu Ciulei, 1991

Leul – “Visul unei nopţi de vară” de William Shakespeare, regia Liviu Ciulei, 1991

Sir Beauface – “Merlin” de Tancred Dorst, regia Cătălina Buzoianu, 1991

Dumnezeu (Bătrânul) – “Afară în faţa uşii” de Wolfgang Borchert, regia Mihai Măniuţiu, 1991

Românul – “A treia ţeapă” de Marin Sorescu, regia Ion Caramitru, 1988

Gelu – “Dimineaţă pierdută” de Gabriela Adameşteanu, regia Cătălina Buzoianu, 1986

Luko - "Orchestra Titanic" de Hristo Boicev, regia Felix Alexa, Teatrul Național București, 2018

Firs - "Livada de vișini" de A.P. Cehov, regia David Doiashvili, Teatrul Național București, 2017

Lear, rege al Britaniei - “Regele Lear” de William Shakespeare, regia David Doiashvili, Teatrul Național București, 2016

Fundulea - "Visul unei nopți de vară" de William Shakespeare, regia Petrică Ionescu, Teatrul Național București, 2015

Anton Skvoznik-Dmuhanovski - Primarul – “Revizorul” de Nikolai Gogol, Teatrul Național București, regia Felix Alexa, 2013

Nae Caţavencu - "Scrisoarea" după "O scrisoare pierdută" de I.L. Caragiale, regia Horaţiu Mălăele, Teatrul Național București, 2012

Darry Berrill – “S-a sfârşit cum a-nceput” de Sean O’Casey, regia Horaţiu Mălăele, Teatrul Național București, 2010

Clov – “Sfârşit de partidă” de Samuel Beckett, regia Alexandru Tocilescu, Teatrul Metropolis, 2009

Yoszi – “Imnul (Ajutorul)” de Gyorgy Schwajda, regia Alice Barb, Teatrul Metropolis,2008

Ubu – “Ubu înlănţuit” de Alfred Jarry, regia Tompa Gabor, Teatrul de Comedie, 2004

Claudius – “Hamlet” de William Shakespeare, regia Tompa Gabor, Teatrul Național din Craiova, 1997

Andres – “Woyzeck” de G. Buchner, regia Aureliu Manea, Teatrul Municipal din Ploieşti, 1990

Un băiat de prăvălie – “Să nu-ţi faci prăvălie cu scară” de Eugen Barbu, regia Sanda Manu, Teatrul Giuleşti, 1985

Preotul ortodox – “Aniversarea”, regia Dan Chişu

Şoferul de taxi – “Ninel”, regia Tică Popescu

Procurorul Codrea – “De ce eu?”, regia Tudor Giurgiu

Primarul Codrescu – “Tatăl fantomă”, regia Lucian Georgescu

Celibatarul – “Ursul”, regia Dan Chişu

Directorul – “Eu când vreau să fluier, fluier”, regia Florin Şerban

Pintilie – “Portretul luptătorului la tinereţe”, regia Constantin Popescu

Fraţilă – “Cutia de viteze”, mediu metraj, regia Mihai Sofrone

Gicu – “Bibliotheque Pascal”, regia Szabolcs Hajdu

Fane – “Porc”, scurt metraj, regia Constantin Popescu

Naşul – “Nunta Mută”, regia Horaţiu Mălăele

Tatăl – “Ştefan”, scurt metraj, regia Stanca Radu

Dobre – “Apa”, scurt metraj, regia Constantin Popescu

Filimon – “Şi totul era nimic”, regia Cristina Nichituş

Străinul – “Canton”, scurt metraj, regia Constantin Popescu

“Triunghiul morţii”, regia Sergiu Nicolaescu

“O vară de neuitat”, regia Lucian Pintilie

Jenică – “Călătorie de neuitat”, regia Geo Saizescu

“Nişte băieţi grozavi”, regia Cornel Diaconu

Paraşutistul – “Balanţa”, regia Lucian Pintilie

Ionică – “Liceenii în alertă”, regia Mircea Plângău

Ionică – “Liceenii rock and roll”, regia Nicolae Corjos

“Flăcări pe comori”, regia Nicolae Mărgineanu

Ionică – “Extemporal la dirigenţie”, regia Nicolae Corjos

Pupăza – “Pădureanca”, regia Nicolae Mărgineanu

Ionică – “Liceenii”, regia Nicolae Corjos

2009 – Premiul pentru cel mai bun actor în stagiunea teatrală 2008-2009

oferit de Primăria Municipiului Bucureşti - secţiunea artele spectacolului

2008 – Premiul pentru cel mai bun spectacol: “A douăsprezecea noapte”

Festival Piatra Neamţ, regia Mihai Constantin (professor asociat)

2003 - Premiul Naţional pentru Cel Mai Bun Actor al anului pentru rolul Oblomov din Oblomov de I.A. Goncearov

1998 – Premiul “Silvia Popovici” pentru merite deosebite în activitatea teatrală pe anul 1998

1996 – Premiul Criticii pentru Cel Mai Bun Actor al anului pentru rolul Claudius din Hamlet de William Shakespeare

1994 – Premiul UNITER pentru Cel Mai Bun Actor al anului pentru rolul Leontes din Poveste de iarnă de William Shakespeare.